Po vybojování historického sedmého místa na mistrovství světa katamaránů Tornado, pokračuje CK FISCHER Sailing Team David Křížek a Zdeněk Adam ve svém úspěšném tažení. Svůj výkon se jim totiž podařilo zopakovat také na mistrovství Evropy v Itálii.

Opět se sešla kompletní světová tornadistická špička. Celkem to bylo 38 katamaránů z devíti zemí. Český jachting tentokrát reprezentovaly dva týmy. Kromě CZE 686 - David Křížek a Zdeněk Adam (CK FISCHER), to byl ještě tým CZE 62 - Zdeněk Pavliš a Jiří Pavliš (PREFA Hubenov).


První den závodu byl pro naše posádky ve znamení nevydařených startů. Křížek a Adam dokázali v první rozjížďce zajet 6. místo, ale pak následovaly velmi špatné dojezdy 20 a 25. Bratři Pavlišové zahájili 19 a 17, ale polepšili si následně dojezdem na 5. místě.

Druhý den byl ve znamení sílícího větru, který v poslední rozjížďce stabilně přesahoval 20 uzlů, což se stalo osudným několika posádkám, které se převrátili. Pavlišové zajeli 15, 22, 16 a potvrdili tak pozici s předchozího dne. Křížek s Adamem se výrazně zlepšili a jak vítr sílil, tak předváděli skvělé výkony. Nakonec 7, 9 a 4.

Třetí den závodu vítr opět polevil a jezdilo se spíše ve slabším a středním větru. David Křížek pokazil start, ale systematickou jízdou se se Zdeňkem Adamem propracovali na 14. místo v rozjížďce. V těch následujících pak nezaváhali a dojeli dvakrát 7. Bratři Pavlišové 23, 11 a v poslední rozjížďce předčasný start a diskvalifikace.

Do posledního závodního dne, tedy do finálové rozjížďky šli Pavlišové ze 17. místa a Křížek s Adamem z místa 9. Obě posádky si ve středním větru nakonec vedly velmi dobře. Po vydařeném startu a dobré volbě strategie se David Křížek a Zdeněk Adam propracovali na první místo, které si drželi až do poloviny druhého kola, kde je předjela pouze posádka Red Bull týmu, tedy úřadujících mistrů světa z Řecka, kteří tímto výkonem nakonec ovládli i tento šampionát. Zdeněk a Jirka Pavlišové ve finále dovezli 13. místo, což je zároveň jejich konečné pořadí. Tím vyrovnali dosavadní nejlepší umístění české posádky na evropském šampionátu. Křížek a Adam si na své konto připsali celkové 7. místo a potvrdili své místo ve světové špičce.

„Byl to velmi těžký závod. Komise stavěla krátkou startovní čáru, na kterou se všechny lodě v okamžiku startovního signálu neměly šanci vejít. To pro nás bylo dost nevýhodné, protože s katamaránem ještě nejsme za pouhého půl roku příprav dostatečně sžití. Naši soupeři už spolu jezdí řadu let. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo podávat dobré výkony ve slabém, středním a tradičně i v silném větru. Víme, kde jsou naše slabiny a na co se v tréninku máme soustředit. Budeme tvrdě trénovat a pokusíme se příští rok výsledek ještě vylepšit,“ řekl po závodě kormidelník CK FISCHER Sailing Teamu David Křížek.

 

2011 TORNADO EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

1. GRE 7 – I. Paschalidis - T. Konstantinos – RED BULL
2. GER 1 – R. Gaebler - N. Gaebler – WIRSOL
3. GRE 11 – N. Mavros - A. Tgaropoulos
7. CZE 686 – D. Křížek - Z. Adam – CK FISCHER
13. CZE 62 – Z. Pavliš - J. Pavliš – PREFA Hubenov

FOTO: Martina Barnetová
Alan Kučera – team PR CK FISCHER Sailing Team